Zrod letáku od myšlienky po expedíciu

Businessman working on a park bench

Každý deň dostávate do schránky letáky, čítate časopisy či katalógy. Rozmýšľali ste už niekedy nad tým, čím všetkým musí tento kúsok papiera prejsť, kým sa dostane až k Vám? Cesta až ku klientovi je zdĺhavá a na výrobe sa podieľa veľa ľudí. Zrod letáku sa začína už v hlave.
02-grafikaČi už je to myšlienka profesionálneho grafika alebo nápad človeka, ktorý si chce vytvoriť vlastné propagačné materiály. Nápad však nestačí, treba mu dať nejakú vizuálnu podobu a to tak, že sa myšlienka spracuje do počítača, teda urobí sa grafika. Klient si vytvorí grafiku podľa svojich predstáv a následne ju pošle spoločnosti, v ktorej chce svoju zákazku vytlačiť. V spoločnosti sa táto požiadavka spracuje. Grafiku skontroluje profesionálny grafik prípadne ju upraví aby bola vytlačená správne. Potom musí grafik letáky vysádzať, teda rozmiestniť správne na formát tlačového hárku.

03-ctpSoftvér CTP prístroja rozloží obraz letáku do 4 tlačových farieb CMYK (cyan, magenta, yellow, black), kde každá farba bude na jednej tlačovej platni. To znamená, že celý farebný leták sa v skutočnosti skladá len zo 4 farieb. Tlačové platne sa založia do tlačiarenského stroja. Tlačiarenský stroj má 4 tlačové zostavy (pre každú farbu jedna).

04-cmykKaždá tlačová zostava pozostáva z farbiacej sústavy, z vlhčiaceho systému a prenášacieho valca s ofsetovou tlačovou gumou. Farbiaca sústava má za úlohu rozváľať farbu do rovnomernej tenkej vrstvy, ktorá je následne nanesená na tlačovú hliníkovú platňu, vlhčiaci systém tlačiarenského stroja zabezpečí aby farba ostala na tých miestach, na ktorých ostať má. Takto vykreslený obraz sa z tlačovej hliníkovej platne prenesie prostredníctvom ofsetového tlačového valca priamo na papier. Tento postup je rovnaký pre všetky 4 tlačové zostavy. Po prejdení hárku papiera celým tlačiarenským strojom sa nakoniec papier ožiari UV svetlom, aby farba rýchlejšie vyschla.

05-tlaciarensky-strojV prípade ak je potlač na hárku obojstranná, celý tento proces sa opakuje z druhej strany. Priemerná rýchlosť tlačiarenského stroja je 3000 až 10 000 hárkov za hodinu, v závislosti od náročnosti tlače, kvality papiera a samozrejme od typu tlačového stroja. Novodobé tlačové stroje majú doplnkové zariadenia, ktoré pri jednom prechode hárku dokážu naniesť parciálny UV lak, číslovať, perforovať a iné…

A printer standing next to his press...

Vytlačené, vyschnuté a spočítané hárky papiera potom putujú do rezačky, kde sa orežú na požadovaný rozmer, podľa vopred naznačených orezových liniek.

Guillotine In motion...

Narezané letáky sa potom zabalia do fólie. Nakoniec sa balíky letákov pobalia do škatúľ a odošlú až k Vám.

Cesta letáku je o niečo jednoduchšia ako cesta kníh alebo časopisov. Tie musia absolvovať ešte knihársku výrobu, kde sa jednotlivé časti knihy alebo časopisu zviažu do jedného celku, upravia, prípadne sa doplní tvrdá väzba. Toto všetko a ešte omnoho viac sa deje pri tlači. Niektoré zákazky si vyžadujú dokonca aj veľmi náročnú ručnú výrobu. Toto všetko sa spoločnosť snaží zariadiť za čo najkratší čas, a všetko doručiť k spokojnosti zákazníka. Málokoho pri čítaní letáku alebo časopisu napadne, koľko práce, ľudí a námahy za tým stálo.

09-dorucenie10-dorucovanie

Viac o tlači

15 + 7 =