Aký je rozdiel medzi digitálnou a ofsetovou tlačou?

digitalPri tlači svojich reklamných materiálov, vizitiek či letákov máte zvyčajne na výber z dvoch možností. Digitálna alebo ofsetová tlač.
Aký je medzi nimi rozdiel?
Ktorá je pre Vás výhodnejšia?
Pri rozhodovaní Vám radi pomôžeme.

Obe slúžia na tlač akýchkoľvek dokumentov (letáky, plagáty, vizitky, katalógy) rôznych farieb či formátov. Hlavný rozdiel medzi digitálnou a ofsetovou tlačou je v kvalite, rýchlosti tlače a vo finančných nákladoch.

Ak potrebuje mať svoju zákazku vytlačenú rýchlo a potrebujete tlačiť menšie množstvo (približne do 500 kusov), ideálnou voľbou pre Vás bude digitálna tlač. S digitálnou tlačou je možné vytlačiť tlačoviny prakticky na počkanie. Digitálna tlač je flexibilnejšia a ekonomickejšia. Veľkou devízou digitálnej tlače je tiež personalizácia tlačovín (možnosť vytlačiť na každý kus tlačoviny niečo iné). Hlavným nedostatkom digitálnej tlače je kvalita tlače. Často sa môžete stretnúť so zrnitosťou či nesprávnou sýtosťou farieb a plôch. Hoci technológie dnes už značne pokročili a digitálna tlač sa stále zdokonaľuje, kvalita tlačovín vytlačených ofsetovou tlačou je neporovnateľne vyššia. Druhou nevýhodou je vysoká cena tlače pri veľkom množstve kusov, na rozdiel od ofsetovej tlače, kde sa pri veľkých množstvách cena tlače na jeden kus výrazne znižuje.

A printer standing next to his press...

Ofsetová tlač je v súčasnosti najvyužívanejšou tlačiarenskou technikou. Umožňuje jednofarebnú a plnofarebnú potlač pomocou farebného režimu 4 farieb CMYK. C – cyan (azúrová), M – magenta (purpurová), Y – yellow (žltá), K – black (čierna).

Ofsetová tlač sa vyznačuje vysokou kvalitou. Má schopnosť kvalitného vykreslenia jemných detailov a rastrových plôch, to znamená, že je ideálna na tlač fotografií. Ofsetová tlač tiež, na rozdiel od digitálne umožňuje aj tlač tzv. priamych farieb (PANTONE). To je dôležité ak potrebujete pri tlači nutne dodržať rovnaký odtieň farby. Ofsetovou tlačou je možné potláčať najrôznejšie druhy papierov bez toho, aby sa to akokoľvek odrazilo na výslednej kvalite.
Z hľadiska financií sú hlavným nedostatkom ofsetovej tlače vysoké, fixné vstupné náklady. Preto by tlač malého množstva tlačovín na ofsete vyšla veľmi draho. Avšak pri tlači veľkých množstiev tlačovín je ofsetová tlač omnoho výhodnejšia ako digitálna. Druhou nevýhodou je čas. Ak chcete svoje tlačoviny vytlačiť ofsetom pripravte si na to väčšiu časovú rezervu. Príprava tejto tlače si totiž vyžaduje náročnejšiu prípravu (výroba platní) a zdĺhavejší proces rozbehu stroja.

Teraz si už stačí dať dokopy svoje požiadavky, a výber tlače pre Vás už určite nebude problém.