TROCHU O FARBE

Váš počítač, skener, digitálny fotoaparát a monitor vytvárajú obrázky použitím kombinácie troch farieb: Red, Green, Blue – RGB (červená, zelená a modrá). Tlačiarenský stroj používa štyri rozdielne farby aby tieto obrazy vytlačil – Cyan (svetlo modrá), Magenta (ružovo červená), Yellow (žltá) a Black (čierna)-CMYK. V určitom stupni produkcie musia byť RGB obrázky konvertované do CMYK.

Konverzia z RGB do CMYK sa najlepšie robia v balíkoch ako Photoshop alebo Photopaint a mali by ste to urobiť predtým, než nám súbor pošlete. Ak sami neurobíte konverziu, náš proces použije automatickú konverziu RGB na CMYK pri tlači Vašej zložky, čo znamená, že farby budú vyzerať vyblednuté.

Tradičné tlačiarne pri tlači často používajú Pantone® Priame farby. Priame farby sú spolu namixované ako farbivo a tlačené jedna po druhom. Keďže my používame Process Colour, všetky Pantone® Priame farby musia byť prekonvertované do ich CMYK ekvivalentu predtým, než nám súbor pošlete. Konverzia do CMYK v štádiu tlače nesplní vašu predstavu.

Ak neprekonvertujete priame farby do procesných, je možné, že bude vyrobená extra separačná tlačová doska pri spracovaní Vašej práce. To znamená, že objekty sa nemusia objaviť vo Vašej vytlačenej práci a tiež to môže vyústiť do zvýšenia nákladov.

Váš dokument si môžete skontrolovať vytlačením ‚separations‘ na Vašej tlačiarni – pre detaily si pozrite súbory nápovedi ktoré ste dostali s aplikáciou. Ak sa vytlačí niečo viac ako len separácie cyan, magenta, yellow a black, potom tam máte nechcené farby ktoré treba konvertovať. Toto je taktiež dobrý spôsob ako skontrolovať overprint (pretlač) nastavenia (pozri nastavenia pretlače).

Niektoré RGB a Priame farby (spot colours) nemajú priamy CMYK ekvivalent – odborný výraz na to je „mimo stupnice“. Ak ste si zvolili farbu, ktorá je mimo škály, Váš program zvolí najpodobnejší ekvivalent CMYK farby, ktorý môže byť veľmi odlišný od farby ktorú ste plánovali. Je to niečo, s čím sa musí každý zmieriť, takže pre najlepšie výsledky sa pridŕžajte farieb z nášho vzorkovníka farieb.